Ja som diabetik

Nie každý výživový poradca je súčasne aj diabetik. JA ÁNO. Ak si diabetikom aj ty, som pre teba tá správna voľba. Budem ti rozumieť viac, ako ktorýkoľvek iný výživový poradca, či nutričný kouč. Žijem život diabetika už 24 rokov. Každý deň, každú noc. V piatok, aj v sviatok.

Nech sa páči, ponúkam v stručnosti úvod môjho diabetického príbehu. Časom dopíšem, ako to pokračovalo a aká je súčasnosť:

Vo veku 27 rokov mi diagnostikovali cukrovku, konkrétne diabetes mellitus 1. typu, závislý od inzulínu. Krátko a stručne skonštatovali, že do konca života si budem aplikovať inzulín.

V tom čase som bola zamestnaná, vydatá a náš syn mal 5 rokov. Bol deň pred Mikulášom.

Čo myslíš, ako mi bolo? Presne tak, zrútil sa mi svet. Môj svet. Bola som šokovaná, nahnevaná, vyľakaná a hlavu som mala plnú otázok popretkávaných strachom.

Avšak bola to realita. Nemenná. A tak som sa musela chtiac-nechtiac učiť žiť s diabetom. Najprv v nemocnici, potom doma a nakoniec v práci.

Postupne sme sa spriatelili, pochopila som, že už navždy budeme fungovať spolu ako 2v1, lebo inak sa nedá. Dnes však musím uznať, táto choroba mi niečo vzala a niečo dala.

Vzala mi voľnosť a slobodu. Pretože od onoho dňa s veľkým D je všetko v mojom živote pod kontrolou. Nič nerobím voľne a slobodne. A čo mi dala? No predsa rovnováhu. Presne tak, čítaš správne. Nastala u mňa rovnováha v hlave a v tele.

Prijala som diagnózu ako svoju súčasť a zároveň som pochopila, že s cukrovkou a inzulínom sa dá žiť a fungovať.

Časom som si uvedomila, že tak ako mne niektorí ľudia nezištne pomohli a dodnes pomáhajú so zvládaním mojej choroby, tak aj ja pociťujem potrebu nastoliť rovnováhu v zmysle slov má dať = dal.

Takže keď som bola pred 13-mi rokmi oslovená, aby som sa zapojila do činnosti občianského združenia Zväz diabetikov Slovenska, prijala som to. Dovtedy som diabetes poznala len ako pacient. Avšak na pozícii viceprezidenta zväzu som ho mala možnosť spoznať z tej druhej strany. Až vtedy som začala chápať, že komunite diabetikov na Slovensku v počte cca 400 000 chorých je potrebné pomáhať v rôznych oblastiach života.

Moja zanietenosť dnes smeruje ďalej. Rozhodla som sa, že aj ja môžem nejakým spôsobom priložiť ruku k dielu a pomáhať záujemcom z radu diabetikov práve v rámci výživového poradenstva STRAVA LIEKOM. Preto každý diabetik, ktorého osloví téma a cieľ mojej práce, nech sa páči, môže ma kontaktovať.

Si tiež
diabetik?

Ak máš Ty osobne diabetes, určite vieš, že je to metabolické ochorenie, chronické. Ide o zvýšenú hladinu cukru v krvi a ak táto situácia nie je pod kontrolou, kvalita tvojho života sa zhoršuje.

Naozaj ide o nepríjemnú chorobu, ktorú nevidno a pravda je, že zo začiatku ani nebolí. Časom však so sebou prináša rôzne chronické komplikácie, ktoré mimoriadne komplikujú bežný život (poškodzuje napr. cievy, oči, obličky, srdce).

Dôležité je pripomenúť, že či si ako diabetik aplikuješ inzulín, liečiš sa tabletkami alebo ti lekár nastavil zatiaľ len diétu, nesmieš zanedbať stravovací režim pri svojom ochorení.

Ako ti pomôže
výživové poradenstvo
STRAVA LIEKOM?

  • zníži nadváhu
  • poskytne stravu zloženú zo správneho množstva bielkovín, sacharidov a tukov
  • zabezpečí prísun pestrej stravy
  • doporučí potraviny s nízkym glykemickým indexom a s nízkou glykemickou záťažou
  • upraví krvné hodnoty
  • objasní ako sa stravovať dlhodobo správne a zdravo, nie len pár dní pred samotnou kontrolou u diabetológa 🙂
  • opätovne nastaví v tele citlivosť na inzulín a súčasne zníži/odstráni inzulínovú rezistenciu
  • nastolí metabolickú rovnováhu v tele

Si diabetik a hľadáš kvalitu života?