Aj ty si sa ocitla vo veku, keď odrazu priberáš, si unavená, mávaš návaly tepla, nevysvetliteľné závraty a trojpísmenkové slovo “sex” ťa privádza do vývrtky? Priblížim ti aj ďalšie informácie, ktoré naväzujú na magické slovíčka klimaktérium a menopauza. Ale zároveň ti ponúkam aj konkrétne riešenie na otázku “čo robiť”, aby toto obdobie nebolo nepríjemnou zastávkou v tvojom už aj tak pohnutom živote. Inak, aj ty si stále myslíš, že klimaktérium a menopauza znamená to isté?

Menopauza nie je pauza

Skôr než sa rozpíšem, chcem ťa vystríhať myšlienky, že počas menopauzy sa máš zatvoriť do vlastnej ulity a tam žiť pustovnícky život. Nie, nie! Užívaj si tento čas. Deti predsa odrástli, vnúčatá sú už možno na svete, môžeš si dopriať kino a divadlo aj počas pracovných dní. Pohodový večer s knihou alebo priateľmi máš kedykoľvek k dispozícii. Je to čas, keď si už sama sebe paňou. Tak to patrične využi.

Je klimaktérium a menopauza to isté?

Pravda je taká, že máloktorá z nás vie presne zadefinovať tieto dva (toľko sa omieľajúce) pojmy. A keďže sa týkajú každej ženy bez výnimky, je dôležité mať v tom jasno od začiatku:

Klimaktérium (ľudovo povedané Prechod) je dlhodobejšie, postupne zhasínajúce obdobie tvojich doteraz produktívnych vaječníkov, straty menštruácie, možnosti otehotnieť. V tom čase klesá činnosť tvojich vaječníkov a aj produkcia hormónov. Čiže je to prechodová fáza (odtiaľ to slovo Prechod) s množstvom hormonálnych zmien, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov (fú ha!), najčastejšie prichádza medzi 40-60 rokom života ženy. Ak si ako slečna začala menštruovať neskôr, tak ako žena pocítiš príchod klimaktéria naopak skôr. Že prečo? Je to kvôli tvojej oslabenej genetickej výbave (na margo toho musím povedať, že niektoré dámy sa tomu úprimne tešia). Klimaktérium sa delí na 3 obdobia:

  1. pre-menopauza (čas plodnosti, menštruácia je pravidelná alebo nepravidelná, krvácanie môže aj zosilnieť),
  2. peri-menopauza (obdobie návalov, horúčav, potenia a iných nepopulárnych príznakov),
  3. post-menopauza (obdobie jedného roka po definitívnom ukončení menštruácie).

Samotné slovo Menopauza znamená posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi. Ak ťa navštívi pred 45. rokom života, hovoríme tomu skorá menopauza, pretože priemerný vek jej príchodu je 51 rokov.

Keď Klimaktérium uzavrie jednu životnú kapitolu (tri obdobia vyššie uvedené), prichádza Sénium, čiže obdobie fyziologického starnutia. Tak, tak, raz to musí prísť, keďže proces života je nemenný. Vždy smeruje od narodenia, cez produktívny vek, až do obdobia… nazvem to “životnej múdrosti plnej osobných skúsenosti” 🙂 (staroba).

Už je to tu?

Ak si vo veku 45-50 rokov, tak áno. Najčastejšie v tomto veku sa objavujú prvé príznaky, ako sú návaly tepla a nepravidelná menštruácia (keďže vaječníky prestávajú produkovať vajíčka). Odrazu ženský hormón estrogén znižuje svoju tvorbu a tým sa začne ukončievať tvoje plodné (fertilné) obdobie. Škoda toho hormónu, lebo on zabraňuje rednutiu kostí, vzniku kardiovaskulárnych chorôb, on znižuje zlý cholesterol, aj riziko cukrovky. Chýbajúci estrogén má za následok úbytok vody z pokožky, čo sa navonok prejaví ako tvorba vrások a zrýchlené starnutie kože.

Príznaky lomcujúce tvojim telom

Práve ubúdajúce množstvo ženského hormónu toť známeho ako estrogén spôsobuje spomalenie metabolizmu. A spomalený metabolizmus ťa ženie do situácie, keď viac ješ a menej sa hýbeš. Výsledok: priberáš na váhe a centimetroch. Ale to nie je všetko. Prichádza zvýšené potenie, často v zátylku pod vlasmi alebo pod ofinou, inokedy ti cícerkom tečie pot po chrbte, či vlhkosť stojí medzi prsníkmi. Z ničoho nič sa dostaví úzkosť, stav bezmocnosti, plačlivosť, až depresie. Nepridá ti na nálade ani búšenie srdca, neschopnosť sa koncentrovať, k tomu menštruačné problémy, partnerove chúťky, bolesti pri styku. Prekvapuje ťa porucha spánku, ale najviac ťa zaskočil únik moču. A odrazu toto všetko ti pripomína tehotenstvo. Ale pravda je iná. To všetko sú príznaky, známe ako klimakterický syndróm. Ten sa týka prevažne dvoch tretín žien, a tá zvyšná jedna tretina prežíva toto obdobie menej náročne, skoro bez povšimnutia.

Tvoja súkromná zóna? Veru nie!

Nežiješ na opustenom ostrove a preto je jasné, že toto obdobie tvojho života zasiahne aj tvoje okolie. Či už členov rodiny, spolupracovníkov alebo spoluúčastníkov tvojich aktivít a záľub. A týka sa tak mužov, ako aj žien v tvojom okolí. Sama najlepšie vieš, že pretvarovať sa dá iba chvíľu, ale robiť to pár rokov, pôjde asi ťažko. A tak máš vo svojich rukách možnosť, ako pred vonkajším svetom a hlavne pred mužských osadenstvom neurobiť zo seba nerváčku, plačlivku a večnú sťažovateľku. Tak s vervou vpred!

Opäť viac? Prečo?

S menopauzou sa často spája priberanie na váhe. Ale je nadváha pri menopauze naozaj nevyhnutá? Pozor, teraz ti zoberiem vietor z plachiet, ale čo sa dá robiť. Pravda je taká, že menopauza nie je dôvod na nadváhu alebo obezitu. Za túto slovnú hračku sa však skrýva veľké percento žien. Priberajú hlavne dámy, ktoré neboli zvyknuté strážiť si dosiaľ svoju hmotnosť. Tuk pribúda najmä na bruchu a naopak, svaly ubúdajú. Za priberaním je nedostatok pohybu, odpočinku, nepravidelná a nesprávna strava. K tomu sa ešte pridá psychická nerovnováha (keďže aj posledné dieťa vyletelo z domu, s manželom si odrazu nemáš čo povedať, stále riešiš peniaze a v práci sa valí stres za stresom).

Práve preto je čas na zmenu.

Urob z nepriateľa priateľa

Prioritou počas klimaktéria má byť u každej ženy zmena životného štýlu a to v nasledovnej hierarchii: najprv správna strava, potom cielený pohyb a korunou krásy má byť psychická vyrovnanosť. Usmievaš sa? Že sa to nedá? Ale dá. Ja som toho príkladom.

1. Zmeň stravovanie a zameraj sa na vodu

Hormonálne výkyvy i súvisiace problémy s priberaním je možné prekonať správnou stravou. Určite ti neodporúčam žiadne diéty. Zdravé stravovanie nie je o zdravých potravinách, ale prím hrá metabolická rovnováha v tele. Na jej docielenie je najvhodnejší práve program Metabolic Balance®, ktorý ti cielene doporučí potraviny vhodné práve pre teba. Nezabúdaj, že prioritné je správne zloženie stravysprávne množstvo stravy, lebo táto kombinácia znižuje riziká rôznych ochorení. Jesť by si mala pravidelne 3x denne a s pribúdajúcim vekom kvantitu nahradiť kvalitou.

Konzumuj v tomto životnom období potraviny bohaté na:

  1. fytoestrogény: prírodné rastlinné hormóny, ktoré potláčajú nepríjemné príznaky ako návaly, potenie, vysychanie slizníc (slnečnicové semienka, strukoviny),
  2. polynenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6: udržiavajú zdravý kardiovaskulárny systém; ich nedostatok spôsobuje depresie, zlú kvalitu vlasov a nechtov, suchú pokožku, či bolesť pŕs (ryby, rastlinné tuky a oleje, semienka),
  3. vlákninu: znižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje trávenie a peristaltiku čriev (ovocie, zelenia, strukoviny, orechy),
  4. vápnik a iné minerálne látky: vápnik účinkuje ako prevencia osteoporózy (tvrdé a neveľmi tučné syry), z ostatných minerálnych látok hlavne železo (cvikla, tmavozelená listová zelenina, žihľava, červené mäso z mladých zvierat) a kalcium (mliečne potraviny, strukoviny, mak, morské riasy),
  5. vitamíny: E ako antioxidant (zelenina, orechy, semienka), skupina B zmierňuje výkyvy nálad, D podporuje vstrebávanie vápnika,
  6. rastlinné oleje: na zníženie celkového ako aj zlého LDL cholesterolu, (najvhodnejší je ľanový a repkový olej).

Podstatnou informáciou je, že voda v tvojom tele robí zázraky. Taká sušená bystrická slivka nie je práve sexi, však? Preto svoju aktuálnu hmotnosť vynásob 35 ml a zisti, koľko vody máš ty minimálne vypiť na deň. Prepočet neodkladaj na zajtra, násob hneď teraz!

2. Začni cvičiť a zároveň odstráň …

V období menopauzy je pre teba veľmi dôležitá fyzická aktivita, ktorá napomáha k udržaniu telesnej hmotnosti, znižuje riziko osteoporózy i väčšinu klimakterických problémov. Ak sa budeš pravidelne hýbať, budeš pociťovať podstatne menej potenie, návaly horúčavy, búšenie srdca, či závraty. Nikdy nie je neskoro začať cvičiť. Ak si predtým nešportovala, po štyridsiatke sú obzvlášť vhodné: rýchla chôdza či nordic walking, bicyklovanie a plávanie. Vyskúšaj pilates, joging, mierne posilňovanie alebo orientálne tance. Športuj aspoň dvakrát v týždni po 50-60 minút.

A ešte: odstráň zo svojho života cigarety. Počujem ako ospravedlňuješ ich prítomnosť: veď len ku káve, veď len s kamoškami, veď len 3-4 počas dňa. Počúvaj ma dobre: nepotrebuješ ani jednu, ani pol. Dá sa to. Napriek tomu, že som bola len príležitostný fajčiar, prestala som fajčiť pred 20 rokmi z minúty na minútu a preto ti opakovane vravím: dá sa to. Predpokladám, že ako žena chceš byť ”za dámu“. Negustiózny cigaretový zápach z tvojich vlasov a šiat nikoho nenadchne. Parfém ani zubná pasta to nezachránia. Šetri si svoju krásu, zdravie a peňaženku, milá moja, lebo aj zajtra výjde slnko a čaká ťa nový deň.

3. Veľa spi a vytváraj si pohodu

Zlá kvalita spánku spôsobuje únavu a stres. Vieš o tom, že práve stresový hormón kortizol je zodpovedný za ukladanie škodlivého vnútrobrušného (viscerálneho) tuku? Po menopauze, čiže po tvojom poslednom menštruačnom krvácaní, sa začína ukladať tuk viac do oblasti brucha a pásu. Ak osobne poznáš aj výkyvy nálady, tak práve tie mávajú za následok emočné jedenie. Ideálne množstvo spánku je individuálne, priemer hovorí aspoň sedem hodín denne. Dostatočný a pravidelný spánok ti zabezpečí pohodu, pri ktorej pôjdu kilá nadol oveľa ľahšie.

A určite si nájdi čas na činnosti, pri ktorých si psychicky oddýchneš a pookrieš. Moje priateľky Renka a Veronika vlastnia v Košiciach obchodík Mystic Kreatívny svet, kde ťa objíme pokoj, pohoda, inšpirácia. Relax podporí ich káva.

Ak potrebuješ kouča na preklenutie obdobia hľadania samej seba, moja priateľka Karin ti je k dispozícii ako Kreatívny kouč. Lebo čím si spokojnejšia a vyrovnanejšia, tým lepšie pracuje tvoj imunitný systém.

Nastav si na záver vlastné zrkadlo

Spomeň si na svoje dieťa, neter či synovca, keď nimi zmietala hormonálna puberta. Na realizáciu akejkoľvek jednej úlohy mali sto rôznych výhovoriek. Aj v tvojom živote je len jedno obdobie klimaktérialen jedna menopauza. Nevyhováraj sa na prácu, deti, vek, genetiku, chorobu. Načo tie výhovorky či ospravedlnenia? Štartuj dnes a úspech sa dostaví skôr či neskôr.

Bez ohľadu na vek je základom úspechu začať. Drž sa môjho firemného loga: Strava liekom! Je veľmi dôležité, aby si sa správne stravovala. Jedálniček s vyváženým príjmom ti pomôže zvládnuť toto obdobie.

A ako zistíš, čo máš jesť práve ty? Objednaj sa u mňa a spolu to preberieme.

Prajem ti užitočný prievan v hlave, správne rozhodnutie, dlhodobú výdrž a podporu okolia. Nech sa tvoj cieľ stane skutočnosťou.